Οι 10 καλύτερες γραφικές διαδρομές στο Μέριλαντ
περιεχόμενο
- Νο. 10 - Scenic Blue Crab Lane.
- Νο. 9 - Ρίζες και Παλίρροιες Γραφική Λωρίδα
- № 8 – Falls Road
- Νο. 7 - ορεινή περιοχή Katoktinovy.
- Νο. 6 - Mason and Dixon Scenic Lane.
- Νο. 5 - Παλιοί κεντρικοί δρόμοι
- Νο. 4 - Εκστρατεία Antietam
- Νο 3 - Ιστορική Εθνική Οδός.
- Νο. 2 - Chesapeake και Κανάλι του Οχάιο.
- Νο. 1 - Maryland Mountain Road
Το Μέριλαντ μπορεί να είναι μια μικρή πολιτεία, αλλά έχει μεγάλη ποικιλία. Από τα βουνά στα δυτικά μέχρι τον Ατλαντικό Ωκεανό στα ανατολικά, το ανάγλυφο και τα αξιοθέατα είναι αρκετά ποικίλα ώστε ακόμη και ο πιο κουρασμένος ταξιδιώτης να κρατά τα πόδια του. Οι ιστορικές τοποθεσίες που χρονολογούνται από την εποχή του Εμφυλίου Πολέμου αφθονούν και υπάρχουν αρκετά παρθένα κρατικά πάρκα που φέρνουν τους επισκέπτες πιο κοντά στη Μητέρα Φύση. Ανακαλύψτε τι έχει να προσφέρει το Μέριλαντ και ταξιδέψτε σε μια από τις αγαπημένες μας γραφικές διαδρομές:
Νο. 10 - Scenic Blue Crab Lane.
Τοποθεσία έναρξης: Princess Anne, M.D.
Τελική τοποθεσία: Ocean City, Μέριλαντ
Μήκος: Μίλι 43
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Οι λάτρεις του νερού θα ενθουσιαστούν με αυτό το ταξίδι, καθώς υπάρχουν πολλά μέρη από όπου μπορείτε να φτάσετε τόσο στον κόλπο Chesapeake όσο και στον Ατλαντικό Ωκεανό. Στάση για μεσημεριανό γεύμα στο Crisfield, την «Πρωτεύουσα των Καβουριών του Κόσμου» και μετά πάρτε ένα φέρι για τη μέση του κόλπου στο Smith Island. Μόλις φτάσετε στο Ocean City, φροντίστε να τραβήξετε φωτογραφίες στον πεζόδρομο και να ευχαριστήσετε τους νέους με βόλτες στις βόλτες.
Νο. 9 - Ρίζες και Παλίρροιες Γραφική Λωρίδα
Τοποθεσία έναρξης: Huntingtown, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Annapolis, Maryland
Μήκος: Μίλι 41
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η γραφική διαδρομή κατά μήκος του κόλπου Chesapeake προσφέρει άφθονη θέα στην προκυμαία και την ευκαιρία να κατασκοπεύσετε τοπικά υδρόβια πτηνά. Περιηγηθείτε στα πολλά καταστήματα με αντίκες στη Βόρεια Παραλία για κρυμμένους θησαυρούς ή ελέγξτε τον σιδηροδρομικό σταθμό Chesapeake, τώρα μουσείο σιδηροδρόμων. Μόλις βρεθείτε στην Αννάπολη, δείτε τα πολλά ιστορικά κτίρια του 18ου αιώνα στην πρωτεύουσα του κράτους.
№ 8 – Falls Road
Τοποθεσία έναρξης: Βαλτιμόρη, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Alesya, MD
Μήκος: Μίλι 38
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η γραφική διαδρομή, με έναν συνδυασμό αγροτικών και αστικών αξιοσημείωτων, παρέχει μια γεύση της ποικιλομορφίας που βρίσκεται στην περιοχή. Οι ταξιδιώτες θα πρέπει να σταματήσουν από το The Cloisters, ένα ιστορικό αρχοντικό που χτίστηκε το 1932 χρησιμοποιώντας μια ασυνήθιστη τεχνική τοιχοποιίας, για μια φωτογραφία. Στη συνέχεια, οι διάδρομοι και η θέα στο Gunpowder Falls State Park ενθαρρύνουν μια στενότερη σύνδεση με τη φύση.
Νο. 7 - ορεινή περιοχή Katoktinovy.
Τοποθεσία έναρξης: Point of Rocks, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Emmitsburg, Maryland
Μήκος: Μίλι 66
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Άνοιξη, καλοκαίρι και φθινόπωρο
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Μέρος του Sacred Land Journey, αυτό το ταξίδι περνά από την περιοχή Catoctin Mountain της πολιτείας. Σταματήστε στο Cunningham Falls State Park για να δείτε από κοντά τη φυσική ομορφιά της περιοχής ή να κάνετε ένα πικνίκ. Μετά από αυτό, περάστε με το αυτοκίνητο από την Προεδρική Κατοικία του Camp David και το ορεινό θέρετρο Pen Mar.
Νο. 6 - Mason and Dixon Scenic Lane.
Τοποθεσία έναρξης: Emmitsburg, Maryland
Τελική τοποθεσία: Appleton, Maryland
Μήκος: Μίλι 102
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η διαδρομή εκτείνεται κατά μήκος των βόρειων συνόρων του Μέριλαντ και από όπου περνούσε κάποτε η γραμμή Mason/Dixon και διέρχεται από τις απομακρυσμένες και αγροτικές περιοχές της πολιτείας. Σταματήστε στο Prettyboy Reservoir μεταξύ Μάντσεστερ και Γουάιτχολ για διασκέδαση στο νερό, όπως ψάρεμα ή κολύμπι κατά τους ζεστούς μήνες. Για όσους θέλουν να τεντώσουν τα πόδια τους σε μια πεζοπορία, η καλύτερη επιλογή είναι στο Rocks State Park στο Harkin.
Νο. 5 - Παλιοί κεντρικοί δρόμοι
Τοποθεσία έναρξης: Emmitsburg, Maryland
Τελική τοποθεσία: Mount Airy, Μέριλαντ
Μήκος: Μίλι 84
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η ελικοειδής, γραφική διαδρομή μεταφέρει τους ταξιδιώτες στην ύπαιθρο της πολιτείας, πέρα από χωράφια και παλιά βικτοριανά κτίρια σε γραφικές πόλεις. Το Thurmont έχει πολλές καλυμμένες γέφυρες από τις οποίες μπορείτε να τραβήξετε υπέροχες φωτογραφίες. Το Libertytown έχει πολλούς αμπελώνες για εξερεύνηση και οι λάτρεις των υπαίθριων δραστηριοτήτων μπορούν να απολαύσουν ψυχαγωγικές δραστηριότητες, όπως πεζοπορία και ψάρεμα, όπου το μονοπάτι τελειώνει στο Mount Airy.
Νο. 4 - Εκστρατεία Antietam
Τοποθεσία έναρξης: Whites Ferry, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Sharpsburg, Maryland
Μήκος: Μίλι 92
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Οι λάτρεις της ιστορίας πιθανότατα θα απολαύσουν αυτή τη διαδρομή με όλους τους ιστορικούς δείκτες του Εμφυλίου Πολέμου, ειδικά τη Μάχη του Antietam, την πιο αιματηρή ημέρα του πολέμου. Ξεκινά από το Whites Ferry, όπου ο στρατηγός Lee μπήκε στο Maryland από τη Βιρτζίνια, και τελειώνει στο Sharpsburg, όχι πολύ μακριά από το σημείο όπου έγινε η πραγματική μάχη. Η περιοχή είναι επίσης γεμάτη από πανοραμική θέα που οι ταξιδιώτες δεν χρειάζεται να μάθουν να απολαμβάνουν.
Νο 3 - Ιστορική Εθνική Οδός.
Τοποθεσία έναρξης: Keysers Ridge, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Βαλτιμόρη, Μέριλαντ
Μήκος: Μίλι 183
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η διαδρομή ακολουθεί μέρος της ιστορικής διαδρομής που κάποτε συνέδεε τη Βαλτιμόρη με τη Βαντάλια του Ιλινόις και ήταν γνωστή ως Εθνική Οδός. Όσοι ταξιδεύουν με αυτόν τον τρόπο μπορούν εύκολα να το μετατρέψουν σε μια απόδραση το Σαββατοκύριακο, επειδή ιστορικά ορόσημα είναι διάσπαρτα κατά μήκος του δρόμου, όπως το La Vale Tollgate House και το Εθνικό Μουσείο Ιατρικής Εμφυλίου Πολέμου του Frederick. Οι λάτρεις της φύσης δεν θα απογοητευτούν επίσης από την πολλή γραφική θέα σε μέρη όπως το Rocky Gap State Park και το Mount Airy.
Νο. 2 - Chesapeake και Κανάλι του Οχάιο.
Τοποθεσία έναρξης: Κάμπερλαντ, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Χάνκοκ, Μέριλαντ
Μήκος: Μίλι 57
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτό το τμήμα της διαδρομής μεταξύ Κάμπερλαντ και Χάνκοκ πλησιάζει τα σύνορα μεταξύ Μέριλαντ και Δυτικής Βιρτζίνια, περνώντας γύρω και έξω από τις δύο πολιτείες, και κατά μήκος της άκρης του δάσους Green Ridge. Διασχίζει επίσης τον ποταμό North Branch Potomac, ο οποίος μπορεί να ενδιαφέρει όλους τους ψαράδες που είναι παρόντες. Στο τέλος αυτού του ταξιδιού, οι ταξιδιώτες μπορούν να σταματήσουν για να μάθουν περισσότερα για την περιοχή Hancock, στο Chesapeake and Ohio Canal Museum and Visitor Center, από όπου μπορούν να επιστρέψουν στο Cumberland μέσω του Highway 68 εάν το επιθυμούν.
Νο. 1 - Maryland Mountain Road
Τοποθεσία έναρξης: Keysers Ridge, Μέριλαντ
Τελική τοποθεσία: Κάμπερλαντ, Μέριλαντ
Μήκος: Μίλι 90
Καλύτερη περίοδος οδήγησης: Ολα
Δείτε αυτήν τη μονάδα δίσκου στους Χάρτες Google
Αυτή η γραφική διαδρομή διασχίζει τα δυτικά βουνά του Μέριλαντ, κάνοντας μια σφιχτή θηλιά για να μεγιστοποιήσετε τα υπέροχα αξιοθέατα κατά μήκος της διαδρομής. Υπάρχει κάτι για όλους εδώ, από το Backbone Mountain για σοβαρούς ταξιδιώτες μέχρι το χιονοδρομικό κέντρο Wisp για συγκινήσεις. Οι ταξιδιώτες ενθαρρύνονται να τεντώσουν τα πόδια τους στην ιστορική πόλη του Auckland και να μάθουν περισσότερα για την ιστορία της πολιτείας εξόρυξης άνθρακα στο Lonaconing ή το Midland.