F1 2019: διπλή Mercedes και στο Αζερμπαϊτζάν – Formula 1
1 Formula

Η Mercedes σημείωσε επίσης ένα διπλό στο Μπακού (τέταρτη στους τέσσερις πρώτους αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος F1 2019): ο Μπότας πρώτος στο Γκραν Πρι του Αζερμπαϊτζάν, ο Χάμιλτον δεύτερος και ο Φέτελ τρίτος.

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από Clive Mason / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Dan Istitene / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Mark Thompson / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Charles Coates / Getty Images

Ακόμη και σε Μπακού έχουμε δει την κυριαρχία Mercedes: στο GP του Αζερμπαϊτζάν - το τέταρτο στάδιο F1 world 2019 - Η ομάδα της Γερμανίας τερμάτισε στην XNUMXη θέση Ντοππιέτα σερί χάρη στη νίκη Βαλτέρι Μπόττας (που επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος) και τερμάτισε δεύτερος Λιούις Χάμιλτον.

Ακόμα απογοητευτικό για Ferrari. Σεμπάστιαν Φέτελ τερμάτισε τον Καυκάσιο αγώνα στην τρίτη θέση, ενώ Charles Leclerc – επίσης λόγω της στρατηγικής των πέναλτι – έπρεπε να συμβιβαστεί με την πέμπτη θέση (συν έναν πόντο μπόνους από γρήγορη βόλτα).

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 2019 - Κάρτες αναφοράς Γκραν Πρι Αζερμπαϊτζάν

Βαλτέρι Μπότας (Mercedes)

Βαλτέρι Μπόττας ήταν τέλειο μέσα Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν: Προς το Μπακού Ο Φινλανδός πιλότος κυριάρχησε, πήρε την pole position, ξεκίνησε καλά, σημείωσε εξαιρετικό χρόνο και αμύνθηκε από τις επιθέσεις του Χάμιλτον στον τελικό.

Η δεύτερη νίκη στα τέσσερα τελευταία Grand Prix συμπίπτει με την επιστροφή στην ομάδα του πρωταθλήματος. F1 world 2019.

Charles Leclerc (Ferrari)

Charles Leclerc – έπρεπε να ξεκινήσει από την 8η θέση λόγω σοβαρού λάθους στον προκριματικό του Σαββάτου – είχε ένα υπέροχο πρώτο μέρος Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν τέλεια χρήση μεσαίων ελαστικών (35 γύροι, πάρα πολλοί).

Για έναν οδηγό από το Μονακό (συγγραφέας του βιβλίου γρήγορη βόλτα στον τελικό: του ένα μπόνους) αυτό είναι το τέταρτο συνεχόμενο Grand Prix στην "πεντάδα". Με διαφορετική στρατηγική, μάλλον θα μπορούσε να ανέβει στο βάθρο...

Σεμπάστιαν Φέτελ (Ferrari)

Σεμπάστιαν Φέτελ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, επιβεβαιώνοντας ότι ήταν ο ταχύτερος οδηγός εκτός Mercedes. Αφού τσακώθηκε με ελαστικά soft εξαργυρώθηκε με μέτρια κάλυψη.

Πρώτος οδηγός Ferrari πήρε δεύτερο βάθρο στη σειρά και πέμπτη συνεχόμενη κούρσα στην «πεντάδα», αλλά η νίκη δεν είναι αρκετή για περισσότερο από οκτώ μήνες…

Λιούις Χάμιλτον (Mercedes)

Un Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν υποκείμενο για Λιούις Χάμιλτον: Χθες άφησε τον Μπότα να χτυπήσει την pole position του, σήμερα άφησε τον συμπαίκτη του να τον νικήσει στην αρχή και δεν φαινόταν ποτέ να μπορεί να τον βάλει σε δύσκολη θέση.

Ο πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής έχασε το προβάδισμά του F1 world 2019 αλλά επιβεβαίωσε τον εαυτό του ως κανονικός οδηγός (έκτο βάθρο στη σειρά).

Mercedes

La Mercedes ήταν θωρηκτό και Μπακού: τέταρτο Ντοππιέτα στους τέσσερις πρώτους αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και έξι σερί επιτυχίες.

Οι ασημένιοι σουτέρ έχουν ήδη ένα τρελό πλεονέκτημα έναντι της Ferrari: ο τίτλος έχει αποφασιστεί;