F1 2019: Διπλή Mercedes στην Κίνα, κερδίζει ο Hamilton - Formula 1
1 Formula

Επίσης στο κινεζικό Grand Prix στη Σαγκάη - τον τρίτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος F1 2019 - η Mercedes σημείωσε ένα διπλό: πρώτος Hamilton, δεύτερος Bottas.

Όπως το περιμέναμε Λιούις Χάμιλτον νικηθείς GP της Κίνας a Σαγκάη και πήρε εντολή F1 world 2019. Φυλή που χαρακτηρίζεται από κυριαρχία Mercedes, ο συγγραφέας της παρένθεσης χάρη στη δεύτερη θέση Βαλτέρι Μπόττας.

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Charles Coates / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Dan Istitene / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από τον Mark Thompson / Getty Images

ΠΗΓΕΣ: Φωτογραφία από Clive Mason / Getty Images

La Ferrari πήρε την τρίτη θέση με Σεμπάστιαν Φέτελ και το πέμπτο τετράγωνο Charles Leclerc. Τα λάθη στη στρατηγική απλώς εμπόδισαν τον Cavallino να αρπάξει την τέταρτη θέση. Μαξ Βερστάπεν: Τα ασημένια βέλη ήταν πολύ πιο γρήγορα σήμερα.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 2019 - Γκραν Πρι Κίνας: κάρτες έκθεσης

Βαλτέρι Μπότας (Mercedes)

Βαλτέρι Μπόττας в GP στην Κίνα ήταν ο πρωταγωνιστής μιας συγκεκριμένης κούρσας: αφού πήρε την pole position, χλευάστηκε από τον Χάμιλτον.

Για τον Φινλανδό αναβάτη, αυτό είναι το τρίτο βάθρο στη σειρά: πολύ καλό.

Λιούις Χάμιλτον (Mercedes)

Λιούις Χάμιλτον Κέρδισε Σαγκάη ενάντια σε όλες τις πιθανότητες (πριν από την πρόκριση, η Ferrari ήταν ακόμα φαβορί), αγγίζοντας την pole position και κυριαρχούσε στον αγώνα.

Εκπληκτικοί αριθμοί για τον κυρίαρχο παγκόσμιο πρωταθλητή: τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε Grand Prix, πέμπτο συνεχόμενο βάθρο, πρώτη θέση στο F1 world 2019 και 14 βάθρα στα τελευταία 15 Grand Prix.

Σεμπάστιαν Φέτελ (Ferrari)

Πρώτο βάθρο της σεζόν Σεμπάστιαν Φέτελ в GP της Κίνας Ξεκίνησε άσχημα, τον ξεπέρασε στην αρχή ο συμπαίκτης του Leclerc και χρειάστηκε εντολές στον 11ο γύρο για να ανακτήσει τη θέση του.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, λύτρωσε τον εαυτό του σημειώνοντας εξαιρετικό χρόνο, αλλά σήμερα η Mercedes ήταν απρόσιτη.

Charles Leclerc (Ferrari)

Χωρίς λάθος στρατηγική τοίχου Ferrari σήμερα Charles Leclerc τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Verstappen (ή ακόμα και τρίτος μπροστά από τον Vettel).

Η Μονακό αναγκάστηκε να μπει στο pit στον 11ο γύρο για να ανοίξει δρόμο για τον συμπαίκτη του και πέρασε πάρα πολλούς γύρους με βοήθεια ελαστικά υστερεί.