F1 2019 - Hamilton King of Great Britain - Formula 1
1 Formula

Διπλή Mercedes στο Βρετανικό Grand Prix: στο Silverstone, ο Lewis Hamiton πέρασε τη γραμμή του τερματισμού μπροστά από τον συμπαίκτη του Valtteri Bottas και τον Charles Leclerc (Ferrari)

Λιούις Χάμιλτον νικηθείς Βρετανός GP a Silverstone: στο δέκατο τεστ F1 world 2019 - χαρακτηρίζεται από επίδεσμο Mercedes – ο Βρετανός δρομέας πέρασε τη γραμμή τερματισμού μπροστά στον συμπαίκτη του Φιν Βαλτέρι Μπότταςκαι στο Μονακό Charles Leclerc (Ferrari).

Συντελεστές: Φωτογραφία του Bryn Lennon/Getty Images

Συντελεστές: Φωτογραφία από τον Mark Thompson / Getty Images

Σεμπάστιαν Φέτελ τερμάτισε δέκατος έκτος αφού απέτυχε στον αγώνα στον 36ο γύρο μετά από σύγκρουση στο πίσω μέρος Μαξ Βερστάπεν (5η): Ο Γερμανός οδηγός αντιμετώπισε ένα κατεστραμμένο αυτοκίνητο στο υπόλοιπο του αγώνα και πήρε επίσης 10 δευτερόλεπτα di ωραία για πρόκληση ατυχήματος.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 2019 - Κάρτες αναφοράς GP Βρετανίας

Λιούις Χάμιλτον (Mercedes)

Λιούις Χάμιλτον κυριάρχησε Βρετανός GP a Silverstone και - δυσαρεστημένος - κέρδισε επίσης πόντο μπόνους χάρη σε γρήγορη βόλτα έρχεται με φθαρμένα ελαστικά.

Για τον Άγγλο αναβάτη που έκλεψε την πρώτη θέση από τον Bottas με βοήθεια αυτοκίνητο ασφαλείας (αλλά και πάλι θα κέρδιζε καθώς ο συμπαίκτης του θα έπρεπε να ξαναπέσει στο pit) αυτή είναι η πέμπτη επιτυχία στα τελευταία έξι Grand Prix. F1 world 2019.

Βαλτέρι Μπότας (Mercedes)

Βαλτέρι Μπόττας χθες ήταν υπέροχοΠόλος) και στους πρώτους κύκλους Βρετανός GPόταν κατάφερε να αμυνθεί στις επιθέσεις του Χάμιλτον. Κατέληξε στη δεύτερη θέση πίσω από ένα pit stop (που ευνοήθηκε από το αυτοκίνητο ασφαλείας), αλλά δεν θα είχε φτάσει στο επάνω σκαλί του βάθρου. Silverstone: δεν είχε ακόμα αρκετή αλλαγή από λάστιχο.

Σημαντική δεύτερη θέση για τον Φινλανδό αναβάτη, αλλά και έκτο συνεχόμενο Grand Prix χωρίς νίκη: ο παγκόσμιος τίτλος είναι όλο και πιο μακριά...

Charles Leclerc (Ferrari)

Συναισθήματα και περιεχόμενο: Charles Leclerc (3ος) ανέβηκε στο τέταρτο βάθρο στη σειρά και ήταν ο πρωταγωνιστής μιας εξαιρετικής μονομαχίας με τον Βερστάπεν και μιας απίστευτης προσπέρασης απέναντι στον Γκάσλι.

Τώρα υπάρχουν μόνο τρία πράγματα που χωρίζουν τον οδηγό του Principality από τον συμπαίκτη του Vettel: ποιος θα το φανταζόταν αυτό στην αρχή της σεζόν;

Πιερ Γκασλί (Ρεντ Μπουλ)

A Silverstone έχουμε δει τα καλύτερα Πιερ Γκαστι όλων των εποχών: Ο αναβάτης των Άλπεων απάντησε καλά στους επικριτές μετά από έναν αγώνα πριν από δύο εβδομάδες στην Αυστρία.

Χθες ήταν στην καλύτερη θέση στο grid (πέμπτη θέση), και σήμερα έδειξε την καλύτερη θέση της καριέρας του στον αγώνα: 4η.