F1 2019 - Διπλό της Mercedes στη Γαλλία, κυριαρχεί ο Χάμιλτον - Formula 1
1 Formula

Η Mercedes κυριάρχησε επίσης στο Γαλλικό Grand Prix στο Le Castellet, τον 1ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος F2019 5, με τον Hamilton πρώτο και τον Bottas δεύτερο. Η Ferrari έπρεπε να αρκεστεί στο βάθρο του Leclerc και στον ταχύτερο γύρο του Vettel (XNUMXος).

Μαντέψτε ποιος κέρδισε Γαλλικό Grand Prix a Λε Καστέλετ? Μπράβο: Mercedes.

Συντελεστές: Φωτογραφία από τον Dan Istiene/Getty Images

Πηγές: Φωτογραφία από τον Charles Coates / Getty Images

Η γερμανική ομάδα σημείωσε διπλό στην όγδοη φάση του τουρνουά. F1 world 2019 – ένας από τους πιο βαρετούς αγώνες όλων των εποχών – χάρη στη νίκη Λιούις Χάμιλτον και στη δεύτερη θέση Βαλτέρι Μπόττας.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 2019 - Κάρτες αναφοράς Γκραν Πρι Γαλλίας

Λιούις Χάμιλτον (Mercedes)

Λιούις Χάμιλτον κυριάρχησε Γαλλικό Grand Prix εκμεταλλευόμενος Mercedes ασυναγώνιστη σε αυτή την πίστα.

A Λε Καστέλετ Ο πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής παίρνει την έκτη νίκη στους πρώτους οκτώ αγώνες της σεζόν: απίθανο να χάσει F1 world 2019.

Βαλτέρι Μπότας (Mercedes)

Βαλτέρι Μπόττας βρήκε ξανά την εξέδρα Γαλλικό Grand Prix χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Πράγματι, στον τελικό χαλάρωσε και αυτός, κινδυνεύοντας να τον προσπεράσει ο Λεκλέρκ.

Ήταν αρκετό για τον Φινλανδό δρομέα να κάνει το «σπίτι» του, δηλαδή να τον φέρει στον τερματισμό. Mercedes σαφώς ανώτερη από τους ανταγωνιστές.

Charles Leclerc (Ferrari)

Charles Leclerc κέρδισε Γαλλικό Grand Prix ανάμεσα στον «λαό» και κατέλαβε την τρίτη θέση (που θα μπορούσε να είναι και δεύτερη στους τελευταίους γύρους), που συμπίπτει με το τρίτο βάθρο της καριέρας του.

Πειστικός αγώνας χτισμένος ειδικά στα χθεσινά προκριματικά (τρίτη θέση στο grid).

Σεμπάστιαν Φέτελ (Ferrari)

Σεμπάστιαν Φέτελ πέρασε για άλλη μια φορά τη γραμμή του τερματισμού στην «πεντάδα» (πέμπτη μετά την αρχική έβδομη λόγω κακής πρόκρισης) και έγινε γνωστό ότι F1 world 2019 σταθερά στα χέρια του Χάμιλτον και της Mercedes.

Ένα άχρωμο τεστ για τον Γερμανό πιλότο, ενισχυμένο αποκλειστικά από τον πρώτο ταχύτερο γύρο της σεζόν (επιτρέποντάς του να κερδίσει έναν πόντο μπόνους).

Mercedes

La Mercedes κέρδισε μέσα Γαλλικό Grand Prix δέκατη συνεχόμενη νίκη και αν οι ασημένιοι σουτέρ ανέβαιναν ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου την επόμενη Κυριακή στην Αυστρία, θα ισοφάριζαν το ρεκόρ όλων των εποχών των 11 συνεχόμενων θριάμβων που κέρδισε ο θρυλικός McLaren από το 1988

A Λε Καστέλετ Η Εθνική Γερμανίας τερμάτισε στην έκτη θέση. Ντοππιέτα Η σεζόν (των οκτώ Grand Prix) αποδείχθηκε για άλλη μια φορά τρελή υπεροχή.